Klub web.cz  – profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Rozhovor s prezidentem klubu, Ing. Petrem Beranem

18.05.2020 | Tomáš Beníšek

Koronavirus paralyzoval sportovní dění na celém světě. Krize se však nedotknula pouze nejvyšších sportovních soutěží, ale prakticky ze dne na den ukončila sezónu také veškerým klubům všech různých úrovní. Mnohé týmy tak přišly o své soutěžní vrcholy a byly nuceni ukončit sezónu nezvykle brzy. Ani hokejový Frýdlant nebyl výjimkou, a tak jsme o vyjádření k současné situaci i celkovému zhodnocení sezóny požádali prezidenta klubu, Ing. Petra Berana.  

Jak jste vstřebával předčasné ukončení sezóny kvůli pandemii koronaviru a vyhlášení nouzového stavu?  

Bylo to velmi těžké období. Během snad 2 dnů jsme museli řešit soustředění Bílých Tygrů před play-off extraligy na našem zimním stadionu, zda a v jaké formě bude sehráno finále krajské ligy mužů a ve finále to nakonec bylo také rozhodování o úplném a předčasném ukončení provozu zimního stadionu. Nebyly to příjemné chvíle. Ale nakonec, když jde o zdraví, člověk si uvědomí, že jsou i horší věci.

Asi mrzí o to víc, že k ukončení sezóny došlo těsně před vrcholem sezóny, tedy před finálovou sérií A týmu s Jičínem? 

Samozřejmě, a nejen kvůli finále soutěže dospělých. Nedohrály se soutěže ve všech mládežnických kategoriích, přípravky přišly o závěrečné turnaje, stará garda neodcestovala na tradiční jarní třídenní turnaj na Jižní Moravě.

Jak jste viděl šance našeho A týmu ve finále? Jičín obhajoval prvenství z loňské sezóny a rovněž vyhrál základní část soutěže.

Vzhledem k průběhu celé soutěže a ke skutečnosti, že se nám proti tomuto soupeři dlouhodobě nedaří, bychom nebyli favorité. Na druhou stranu jít do finále s tím, že nemáme co ztratit mohla být výhoda. Tým byl po vítězném semifinále s Lomnicí 3:0 na zápasy „nakoplý“ a bylo cítit, že chce. Viděl jsem i čtvrté semifinálové utkání mezi Turnovem a Jičínem, které Jičín prohrál a nebyl v herní pohodě. Myslím, že bychom favorita potrápili a možná i…

Jak jste již sám zmínil, Áčko si v semifinálové sérii poradilo s Lomnicí nad Popelkou hladce 3:0 na zápasy. Všechna utkání však byla velice vyrovnaná, co tedy nakonec sérii rozhodlo v náš prospěch?

Rozhodně širší kádr a tím více sil v závěrech utkání a vůle po vítězství. Šestkrát za sezónu porazit Lomnici a neztratit ani bod je asi na zápis do historie. Ale souhlasím s tím, že semifinálové zápasy byly velmi vyrovnané.

Souhlasíte s rozhodnutím KVV Libereckého kraje, kdy nebyl udělen titul vítěze KLM? Nebo byste vítěze a medailisty určil na základě pořadí po základní části soutěže?

Těžká otázka. Tím spíš, že jsme sahali po dlouhé době po úspěchu a už postup do finále úspěchem byl. To rozhodnutí řídícího orgánu chápu – soutěž nebyla dohrána. Stejně bychom si neužili předávání medailí (ať už jakýchkoliv) a poháru v atmosféře utkání a s diváckou kulisou. Alespoň tak máme motivaci do další sezóny.

Když se podíváme na sezónu A týmu jako na celek, jak hodnotíte jeho výkony v celém ročníku?

Průběh sezóny vidím takto - Výborný start a první polovina základní části. Následoval trochu útlum, hlavně z důvodu zranění klíčových hráčů a vypadnutí z tempa o vánoční pauze. Před koncem základní části se však s návratem zraněných a zapojením našich juniorských nadějí vrátila do týmu herní pohoda. A o semifinále již byla řeč. Hodnocení je tak hlavně v porovnání s oběma předcházejícími sezónami velmi pozitivní.

Do Áčka se také povedlo zapracovat hned několik mladých hráčů, kteří stále ještě mohli nastupovat i za juniory. V některých zápasech pak dokonce Frýdlant nastupoval se čtyřmi formacemi, což je v Krajské lize hodně nevídané. Jak hodnotíte tento krok?

Ten krok se opravdu povedl. Mladí dostali šanci a tím další motivaci, vnesli do hry rychlost a dravost. Široký kádr také znamenal více sil v rozhodujících fázích zápasů a jako klíčový se ukázal i v play off. V neposlední řadě není zdravý přetlak na místo v sestavě škodlivý a prověří i charaktery hráčů.

Když ustoupíme od otázek na A tým a zaměříme se i na ostatní kategorie. Jste hrdý na to, že Frýdlant má jako jeden z mála klubů v Libereckém kraji obsazené všechny mládežnické kategorie?

Ano, z toho mám obrovskou radost. Všechny kategorie nemají již několik let například ani v Jablonci nebo České Lípě. Po sportovní stránce je to samozřejmě dobře, ale není lehké táhnou finančně a organizačně všechny věkové kategorie. Ten stav je však zapotřebí i nadále udržet a zajistit hráčům plynulý přechod mezi jednotlivými kategoriemi.

Přitáhnout děti ke sportu a k hokeji bývá stále obtížnější. Jak si pochvalujete akci podporovanou českým hokejovým svazem Týden hokeje? Druhý termín akce se ve Frýdlantu setkal s úspěchem a na nábor dorazilo hodně dětí

 Na nábor dorazilo hned 27 dětí, což je opravdu skvělé číslo. Odpovím tedy podobně jako v předešlé otázce – takovou účast neměli ani v mnohem větších městech. K dispozici jsou oficiální čísla a akce je svazem podrobně monitorována a jsou na ni vysíláni svazoví trenéři. U nás byl tentokrát Michal Broš – tedy bývalý vynikající hráč, který se může pyšnit hned 4 extraligovými tituly (2x Vsetín, 2x Sparta) a v roce 2000 se rovněž stal mistrem světa. Pro všechny děti a vlastně i pro naše trenéry to tedy byl skvělý zážitek. Tak vysoká účast je odměnou za skvělou práci všech našich trenérů a funkcionářů. Zmínil bych ale i další velkou podporu od svazu, kterou je projekt „Trenér do malých klubů“. Jedná se vlastně o celoročně placeného trenéra, který zodpovídá za všechny mládežnické kategorie v klubu a některé i osobně vede.

Takovéto projekty jsou asi velice vítanou pomocí pro malé regionální kluby.

U hokeje ve Frýdlantě jsem více než 30 let a o takové podpoře směrem k nám, malým klubům na krajské úrovni, se nám ještě před několika lety ani nesnilo. Snad to děláme s mládeží dobře. Nevím, kdo dnes ví, že u nás začínali s hokejem i hráči, kteří se hokejem živili nebo živí. Zmínit mohu například – Jana Koťátka (postup s Bílými Tygry do extraligy), Davida Kájínka (Bílí Tygři, Jihlava, Trenčín), Josefa Mikysku (Bílí Tygři, Trenčín, od nadcházející sezóny Vítkovice) nebo třeba Marek Zachar (Bílí Tygři, kapitán reprezentace do 20 let na MS juniorů v r.2018). V rámci objektivity nutno říct, že u nás dělali první hokejové krůčky a zhruba od 10ti let již pokračovali ve svých kariérách v Liberci. Věřím však, že se i díky podpoře ze svazu dočkáme nějakého dalšího podobně úspěšného odchovance.

Otázka na závěr. Věříte, že se další sezóna rozběhne v řádném termínu? Jaké ambice bude klub mít?

Jsem optimista a věřím, že sezóna bude zahájena ve standartním čase. Co se ambicí týče, už jsem vlastně vše zmínil v předchozích otázkách. Tedy stručně – úspěšný nábor nejmenších, dostatečný kádr a dobré výsledky mládeže a samozřejmě bych si také přál úspěch Áčka v play off a zisk medaile. Celkově skvělá reprezentace klubu na všech úrovních.

Závěrem bych ještě velice rád všem moc poděkoval za práci odvedenou pro klub, ať už hráčům, trenérům a vedoucím družstev, tak i všem zaměstnancům zimního stadionu, kteří zajišťují jeho každodenní chod. Dále děkuju všem partnerům klubu, příznivcům a fanouškům za jejich podporu. Važme si toho, čeho jsme společně za uplynulých 6 let v nových podmínkách dosáhli. Není to samozřejmost.

Všem přeji pevné zdraví a těším na setkávání v další sezóně.

Ing. Petr Beran, prezident klubu

 
Výsledky
Muži | sobota 25.11.2023, 17:00
HC Frýdlant - HC Jičín
1:5 (1:2, 0:3, 0:0)
 
Junioři | sobota 25.11.2023, 16:46
HC Opočno - HC Frýdlant
6:3 ()
 
Dorost | sobota 25.11.2023, 11:30
HC Frýdlant - HC Benátky nad Jizerou
1:7 ()
 
Starší žáci | Sobota 25.11.2023
HC Česká Lípa - HC Frýdlant
16:1 ()
 
Mladší žáci | sobota 25.11.2023, 09:00
HC Frýdlant - TJ HC Jablonec n/N. B
11:2 ()
 
 
© eSports s.r.o. & HC Frýdlant - kontakt: jech@hcfrydlant.org RSS